Ayvalık Hakkında

Ayvalık (Antik Yunanca: Κυδωνίαι, Yunanca: Αϊβαλί ya da Κυδωνίες) Marmara Bölgesi'ne bağlı Balıkesir ili' nin Ege Bölgesi'nde kalan bir ilçesi. Balıkesir ili' nin en batısında, Ege Denizi kıyısında bulunan ilçe, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Ayvalık kış mevsimlerinde büyük bir kasaba nüfusuna sahip olmakla birlikte, yaz mevsimlerinde turizmin de etkisiyle nüfus bazı küçük illerin nüfusunu aşar. Tarihte çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan ilçe, çeşitli açılardan Türkiye'nin önemli ilçelerinden biridir

Ayvalık’ ın Efes - Bergama - Truva transit yolu üzerinde bulunuşu nedeniyle, ulaşım kolaydır.

Her saat otobüsler geçer buradan. İster kendi aracınızla ister tarifeli otobüslerle gelebilirsiniz. İstanbuldan gelecek olan misafirlerimiz IDO (istanbul Deniz Otobüsleri)nin Yenikapı - Mudanya seferleri ile ya da Bursa güzergahını takip ederek yalova feribotu ile Topçular - Eskihisar; Pendik - Yalova seferlerini kullanarak Ayvalık`a daha kısa surede ulaşabilirsiniz.

Şayet istanbuldan gelirken bir dinlenme tesisinde birşeyler yemek düşüncesinde iseniz Susurluk yolunun sağlı sollu kenarlarında bulunan dinlenme yerleri tam size göre olacaktır. İzmirden gelenler için ise dinlenmek belki fazla lüks gelebilir. Sadece 155 km kadar araç içinde sehir halinde olacaklar.

Balıkesir ilinden sonra ivrindi ve havran güzergahını izlenmekte ve edremite yaklaşırken sola doğru tekrar devam edeceğiz. Burhaniye çevre yolundan karaağaç ve gömeç tabelalarından sonra artık dakikalar kalmış olacak buluşmamıza; ayvalık sapağını kaçırmanız gerçekten mümkün değil havanın ve çevrenin bir anda değiştiğini fark ettiğiniz anda ayvalıkta olduğunuzu garanti edebiliriz.